Logo Miasta i Gminy Wschowa
Powróć do: Gmina Wschowa

DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

CHARAKTERYSTYKA INWESTYCYJNA GMINY WSCHOWA

Gmina miejsko-wiejska Wschowa zlokalizowana jest na terenie powiatu wschowskiego i południowo- wschodniej części województwa lubuskiego. Zajmuje powierzchnię 197,5 km2 i wg stanu na dzień 31.12.2023 r. liczy 19 747 mieszkańców, z czego miasto Wschowa stanowi 12 630 mieszkańców (pobyt stały – 12 413, pobyt czasowy – 217). W latach 2021– 2023 liczba mieszkańców zmalała o 2,08%.

W gminie na I półrocze 2024 roku do rejestru CEDIG wpisanych było 1615 podmiotów gospodarczych.

Rozpatrując potencjał wschowskiego rynku pracy należy uwzględnić również potencjał okolicznych powiatów. Rynek pracy Wschowy nie jest bowiem ściśle związany z granicami administracyjnymi miasta. Z uwagi na bliskość innych miast, w tym Leszna i Głogowa oraz nakładającej się na to dobrze rozwiniętej komunikacji publicznej i sieci dróg, lokalny rynek pracy rozszerza się do blisko 30, a nawet 50 km od miejsca lokalizacji potencjalnej inwestycji. 

We Wschowie funkcjonują szkoły branżowe, techniczne oraz licealne. Mieszkańcy nie muszą wyjeżdżać, aby zdobywać wykształcenie na poziomie ponadpodstawowym. Niewielka odległość od Leszna (20 km), Głogowa (25 km) czy Zielonej Góry (68 km) dodatkowo daje możliwość pobierania nauki w tamtejszych placówkach edukacyjnych oraz uczelniach wyższych.

Dostępność komunikacyjna

Gmina Wschowa położona jest na peryferiach województwa lubuskiego, przy drodze krajowej nr 12 oraz dwóch drogach wojewódzkich, tj. DW 278 i DW 305. Ze Wschowy blisko jest także do zjazdu na drogę ekspresową S5 (ok. 14 km), co skraca czas dojazdu do Poznania i Wrocławia.

Zgodnie z planami GDDKiA wybudowana ma zostać obwodnica Wschowy i Dębowej Łęki, trasa z Głogowa do Leszna i drogi S5 Wrocław-Poznań. Obecnie trwają prace nad STEŚ-R.

Przez Wschowę przebiega linia kolejową ułatwiająca poruszanie się na trasie Leszno – Wschowa – Głogów oraz zapewniająca połączenie kolejowe z Zieloną Górą. 

Najbliższe lotnisko znajduje się w Babimoście, tj. 68 km od Wschowy. Odległości do pozostałych ważnych lotnisk: 

Poznań – 89 km
Wrocław – 123 km
Szczecin – 295 km
Berlin-Brandenburg – 238 km
Biorąc pod uwagę zatrudnienie wg branż, dane GUS pozwalają na analizę na poziomie powiatów oraz zagregowanych sekcji PKD (tzw. sektorów ekonomicznych). 

Tabela 1. Struktura zatrudnienia wg branż

Zrzut_ekranu_2024-11-26_102454

 

 

 

 

 

 

Kapitał ludzki i potencjał demograficzny

Zagadnienie dotyczące ludności jest jednym z najpoważniejszych wyzwań i problemów rozwojowych gminy Wschowa. W ostatnim okresie obserwowany jest powolny, ale postępujący spadek liczby mieszkańców przy jednoczesnym starzeniu się społeczeństwa. Główną przyczyną spadku liczby ludności są migracje, przy czym mają one charakter głównie wewnętrzny (a więc mieszkańcy gminy emigrują do innych regionów w woj. lubuskim lub kraju). 

Tabela 2. Potencjał demograficzny gminy

Zrzut_ekranu_2024-11-26_102741 

Sytuacja na rynku pracy we Wschowie nie wiąże się ściśle z granicami administracyjnymi miasta. Lokalny rynek pracy z uwagi na dobrze rozwiniętą komunikację publiczną i sieć dróg, rozszerza się o pobliskie miasta położone o 30 - 50 km od miejsca lokalizacji potencjalnej inwestycji.

We Wschowie występuje równomiernie rozmieszczona sieć placówek oświatowych na niemal wszystkich poziomach edukacji. Obecnie na terenie gminy znajdują się także publiczne placówki prowadzone 
przez inne organy, wśród których należy wymienić: 

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie, 
I Zespół Szkół we Wschowie (Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Przygotowania Wojskowego, technik rachunkowości, technik logistyk, technik informatyk, technik elektryk, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych). Branżowa Szkoła I Stopnia kształci w zawodach: sprzedawca, mechanik samochodowy, ślusarz, lakiernik, fryzjer, cukiernik oraz w dowolny zawód zgodny z wykazem zawodów).
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Wschowie (uczniowie kształcą się w klasach wielozawodowych i mogą uzyskać kwalifikacje: sprzedawca, kucharz, rolnik, piekarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, mechanik pojazdów samochodowych, stolarz, cukiernik, murarz – tynkarz).
Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego we Wschowie. 
Niewielka odległość od Leszna (20 km), Głogowa (25 km) czy Zielonej Góry (68 km) dodatkowo daje możliwość pobierania nauki w tamtejszych placówkach edukacyjnych oraz uczelniach wyższych..

 

Główne branże gospodarki

Identyfikacja wiodących i perspektywicznych sektorów została oparta m.in. na znaczeniu gospodarczym podmiotów w poszczególnych sektorach gospodarki, na poziomie poszczególnych gmin. Do sporządzenia zestawienia wykorzystano zarówno dane na temat liczby przedsiębiorstw w 2021 (sektory wiodące), jak również dynamiki wzrostu w okresie. Biorąc pod uwagę liczbę przedsiębiorstw wg branż gospodarki (poziom działów PKD), do najliczniej reprezentowanych można zaliczyć: 

budownictwo specjalistyczne, 
handel detaliczny, 
roboty budowlane, 
handel hurtowy.
Powyższe informacje oparte na danych liczbowych uzupełniono jakościowym podejściem. Wykorzystano zarówno własną analizę danych zastanych, jak również informacje udostępnione przez Urząd Gminy. 

 

Tabela 3. Główne branże / specjalizacje gospodarki gminy

Zrzut_ekranu_2024-11-26_102922 

Najliczniej reprezentowane przedsiębiorstwa wg branż gospodarki (poziom działów PKD) to: 

·         budownictwo specjalistyczne, 

·         handel detaliczny, 

·         roboty budowlane, 

·         handel hurtowy.

Główne branże/specjalizacje gminy:

·         rolnictwo,

·         handel hurtowy,

·         usługi budowlane,

·         przemysł (metalowy, maszynowy). 

Sektory wysokiej szansy:

·         turystyka,

·         baza noclegowa i gastronomiczna,

·         przetwórstwo.

Sektory wysokiej szansy 

Tabela 4. Wykaz sektorów wysokiej szansy w gminie

Zrzut_ekranu_2024-11-26_103733 

Atuty/przewagi dot. atrakcyjności inwestycyjnej i potencjału intelektualnego

Tabela 5. Atuty / przewagi dot. atrakcyjności inwestycyjnej i potencjału intelektualnego wraz z uzasadnieniem

Zrzut_ekranu_2024-11-26_103950