Logo Miasta i Gminy Wschowa
Powróć do: Nieruchomości

Sprzedaż użytkowania wieczystego- na podstawie art. 32 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j: Dz.U. z 2023 r. poz. 344 ze zm.)- zasady ogólne

KARTA USŁUG

Nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu, z zastrzeżeniem art. 32 ust. 1a i ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (zwanej dalej ugn). 

Sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego nie może nastąpić przed upływem 10 lat od dnia zawarcia umowy o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste.

 

Miejsce złożenia dokumentów:

Urząd Miasta i Gminy Wschowa, ul. Rynek 1, 67-400 Wschowa,  Biuro Obsługi Interesanta, parter 

tel. 65 540 86 00                           *  boi@wschowa.pl 

Godziny pracy urzędu:

Poniedziałek – Piątek 7:30 - 15:30

Miejsce załatwienia sprawy: Biuro Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości, ul. Rynek 1, 67-400 Wschowa

Sprawę prowadzi:  Adrianna Maśląka –  inspektor ds. nieruchomości 

Dokumenty: 

Wniosek o sprzedaż nieruchomości na rzecz jej użytkownika wieczystego na podstawie art. 32 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j: Dz.U. z 2023 r. poz. 344 ze zm.)

W przypadku gdy przedmiotowa nieruchomość jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023r. poz. 221, 641 i 803) do wniosku należy dołączyć wniosek o udzielenie pomocy publicznej w ramach reguły de minimis.

Czas realizacji: 2-3 miesiące.

Opłaty: 

  1. cenę nieruchomości gruntowej niewykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, ustala się jako dwudziestokrotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży. 
  2. cenę nieruchomości gruntowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu, ustala się w wysokości nie niższej niż dwudziestokrotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży, jednak nie wyższej niż wartość nieruchomości gruntowej określona na dzień zawarcia umowy sprzedaży. 

Opłaty: 

·         wniosek nie podlega opłacie skarbowej, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt. 1 lit. h ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej,

·         cena nieruchomości,

·         koszt zawarcia umowy notarialnej oraz wpisów w księgach wieczystych.

Forma załatwienia sprawy: 

Zawarcie umowy cywilno-prawnej w formie aktu notarialnego.

Etapy realizacji sprawy:

  1. Rozpatrzenie wniosku.
  2. Zlecenie rzeczoznawcy majątkowemu wykonanie operatu szacunkowego.
  3. Sporządzenie i podanie do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonej do zbycia w trybie bezprzetargowym (art. 34 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami).
  4. Poinformowanie wnioskodawcy o cenie nieruchomości gruntowej.
  5. Sporządzenie i podpisanie z wnioskodawcą protokołu.
  6. Zawarcie aktu notarialnego.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami,
Kodeks cywilny,
Uchwała NR LIX/540/2023 Rady Miejskiej we Wschowie z dnia 30 listopada 2023 r. 


Tryb odwoławczy: 

W przypadku sprzedaży nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego na zasadach ogólnych -nie przysługuje odwołanie od sposobu rozstrzygnięcia sprawy.

Dodatkowe informacje:

1.   Zgodnie z ugn sprzedaż następuje w trybie bezprzetargowym. Sprzedaż nieruchomości użytkownikowi wieczystemu jest uzależniona od zgody Burmistrza . 

2.   W toku postępowania organ właściwy do rozpatrzenia wniosku może żądać od Wnioskodawcy dodatkowych dokumentów, uaktualnienia dokumentów już złożonych, bądź występować do innych organów i urzędów w celu pozyskania dodatkowych dokumentów oraz informacji niezbędnych do rozpatrzenia wniosku.

3.   W przypadku, gdy nieruchomość jest przedmiotem współużytkowania wieczystego, wnioski o sprzedaż prawa własności nieruchomości muszą być złożone przez wszystkich współużytkowników wieczystych nieruchomości.

4.   Organ właściwy do rozpatrzenia wniosku każdorazowo bada, czy w stosunku do nieruchomości nie toczą się postępowania administracyjne dotyczące prawidłowości jej nabycia przez  jednostkę samorządu terytorialnego oraz postępowania z wniosków dawnych właścicieli lub ich następców prawnych o zwrot.

7.   Z dniem zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości wygasa, z mocy prawa, uprzednio ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Przepisu art. 241 Kodeksu cywilnego nie stosuje się. W razie wygaśnięcia użytkowania wieczystego opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego za rok, w którym prawo wygasło, podlega zmniejszeniu proporcjonalnie do czasu trwania użytkowania wieczystego w tym roku.

8.   Cenę nieruchomości ustala się w oparciu o ugn i ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a gdy nieruchomość jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej również z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej (art. 69a ugn oraz właściwe przepisy prawa Unii Europejskiej).

9.   Sprawa kończy się umową w formie aktu notarialnego bądź pismem odmawiającym uwzględnienia wniosku.

10. Składanie wniosków nie jest ograniczone terminem.

Wniosek_sprzedaż_UW_art_32-