Środa, 29 maja 2024
Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
pochmurno
13°C

Listopad miesiącem walki z przemocą

Na mocy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak w sierpniu 2023 roku powołał Zespół Interdyscyplinarny, który działa na terenie Gminy Wschowa. Zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań przedstawicieli różnych instytucji oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą domową, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą oraz rozpowszechnianie działań w stosunku do osób stosujących przemoc. Obecnie w skład zespołu wchodzą:

- Monika Domeracka, - przedstawiciel Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii

- Elżbieta Kołodziejczyk, Joanna Jastrzębska, Wiesława Kruk, Sylwia Zarzycka, Urszula Ptak – przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej we Wschowie

- Maja Piwowarska - przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji we Wschowie

- Kalina Kostka- przedstawiciel Zespołu Pielęgniarek Środowiskowo-Rodzinnych „ Vita-med.”

- Adrianna Knieć- przedstawiciel organizacji pozarządowej - Stowarzyszenie Muzyczne BIS   

- Katarzyna Cichoszewska- przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

- Sylwia Pełka- przedstawiciel Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym we Wschowie

- Magdalena Liszatyńska- przedstawiciel Biura Oświaty UMiG Wschowa

 

Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa w miesiącu listopadzie prowadzą akcję profilaktyczną pad nazwą "Wschowa wolna od przemocy".

W ramach akcji profilaktycznej zorganizowano wiele działań o charakterze profilaktyki uniwersalnej, m .in.:

1. Dla najmłodszych mieszkańców Gminy na dzień 20 listopada 2023 r. zaplanowano Quiz oraz czytanie bajek terapeutycznych i tworzenie plakatów w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wschowa - za udział w akcji przewidziano nagrody. Ponadto, w tym dniu, pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej we Wschowie będą wśród najmłodszych dzieci rozpowszechniać balony profilaktyczne.

2. Dla mieszkańców w wieku 7 -9 lat zorganizowano we wszystkich szkołach podstawowych czytanie przez nauczycieli, pedagogów, psychologów bajek terapeutycznych. W ramach akcji Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa przekazał bajki terapeutyczne, które zostaną w zasobach szkoły.

3. Dla mieszkańców w wieku 10-12 lat przygotowano konkurs na najlepiej przygotowany plakat o tematyce nawiązującej do logo akcji "STOP Przemocy"  - 14 listopada 2023r. plakaty zostaną ocenione przez Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa oraz członków Zespołu Interdyscyplinarnego. Przewidziane nagrody za 3 pierwsze miejsca w formie podwójnych bonów podarunkowych do kręgielni we Wschowie. PIZZERIA MAFIA jest sponsorem części bonów podarunkowych.

4. Dla mieszkańców w wieku 12 -14 lat zorganizowano w szkołach podstawowych spotkania z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji oraz Strażą Miejską i pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej we Wschowie o tematyce walki z przemocą i cyberprzemocą. Podczas spotkania przekazano gadżety profilaktyczne wraz z wizytówką, na której znajdują się informacje dotyczące instytucji działających na terenie Gminy Wschowa, zwalczających zjawisko przemocy, do których mogą zwrócić się o pomoc.

5. Dla mieszkańców w wieku 13-18 lat (uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana we Wschowie, I Zespołu Szkół  im. Stanisława Staszica we Wschowie, Szkół Podstawowych) w CKiR we Wschowie zorganizowano spektakl profilaktyczny pn. "Mam Alternatywę", przygotowany przez młodzież z Młodzieżowego Centrum Profilaktyki "Alternatywa" w Lesznie. 

6. Wszyscy rodzice dzieci szkół podstawowych otrzymali w dzienniku elektronicznym informacje znajdują się informacje dotyczące instytucji działających na terenie Gminy Wschowa, zwalczających zjawisko przemocy, do których mogą zwrócić się o pomoc.

7. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego w swoich instytucjach rozpoczęli rozpowszechnianie broszur i ulotek, a także zachęcają wszystkich współpracowników do udziału w akcji profilaktycznej poprzez noszenie plakietki z logo "Stop Przemocy". W tych instytucjach rozwieszono plakaty, na których znajdują się informacje dotyczące instytucji działających na terenie Gminy Wschowa, zwalczających zjawisko przemocy, do których mogą zwrócić się o pomoc.

8. Przez cały miesiąc listopad czytelnicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wschowa otrzymują zakładki na których znajdują się informacje dotyczące instytucji działających na terenie Gminy Wschowa, zwalczających zjawisko przemocy, do których mogą zwrócić się o pomoc.

9. Przy Baszcie zawieszono baner, na którym umieszczono informacje na temat instytucji pomocowych działających na terenie Gminy Wschowa zwalczających zjawisko przemocy, do których można się zwrócić o pomoc oraz ustanowione dni walki z przemocą. Dzień 21 listopada określony został dniem Wschowa wolna od przemocy - gdyż związany jest ze szczególnym świętem "Dniem Pracownika Socjalnego", a więc z grupą osób, na których ciąży obowiązek pomocy ofiarą przemocy domowej.

10. Nasi najstarsi mieszkańcy, Seniorzy, dnia 24 listopada w CKiR we Wschowie otrzymają broszury i gadżety profilaktyczne.

 

Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa oraz członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego dziękują wszystkim instytucjom i placówkom oświatowym, które włączyły się w działania profilaktyczne skierowane do wszystkich Mieszkańców Gminy Wschowa. Razem możemy więcej.

 

powrót do kategorii
Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.