Listopad miesiącem walki z przemocą
Na mocy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak w sierpniu 2023 roku powołał Zespół Interdyscyplinarny, który działa na terenie Gminy Wschowa. Zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań przedstawicieli różnych instytucji oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą domową, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą oraz rozpowszechnianie działań w stosunku do osób stosujących przemoc. Obecnie w skład zespołu wchodzą:
- Monika Domeracka, - przedstawiciel Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii
- Elżbieta Kołodziejczyk, Joanna Jastrzębska, Wiesława Kruk, Sylwia Zarzycka, Urszula Ptak – przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej we Wschowie
- Maja Piwowarska - przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji we Wschowie
- Kalina Kostka- przedstawiciel Zespołu Pielęgniarek Środowiskowo-Rodzinnych „ Vita-med.”
- Adrianna Knieć- przedstawiciel organizacji pozarządowej - Stowarzyszenie Muzyczne BIS
- Katarzyna Cichoszewska- przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
- Sylwia Pełka- przedstawiciel Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym we Wschowie
- Magdalena Liszatyńska- przedstawiciel Biura Oświaty UMiG Wschowa
Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa w miesiącu listopadzie prowadzą akcję profilaktyczną pad nazwą "Wschowa wolna od przemocy".
W ramach akcji profilaktycznej zorganizowano wiele działań o charakterze profilaktyki uniwersalnej, m .in.:
1. Dla najmłodszych mieszkańców Gminy na dzień 20 listopada 2023 r. zaplanowano Quiz oraz czytanie bajek terapeutycznych i tworzenie plakatów w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wschowa - za udział w akcji przewidziano nagrody. Ponadto, w tym dniu, pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej we Wschowie będą wśród najmłodszych dzieci rozpowszechniać balony profilaktyczne.
2. Dla mieszkańców w wieku 7 -9 lat zorganizowano we wszystkich szkołach podstawowych czytanie przez nauczycieli, pedagogów, psychologów bajek terapeutycznych. W ramach akcji Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa przekazał bajki terapeutyczne, które zostaną w zasobach szkoły.
3. Dla mieszkańców w wieku 10-12 lat przygotowano konkurs na najlepiej przygotowany plakat o tematyce nawiązującej do logo akcji "STOP Przemocy" - 14 listopada 2023r. plakaty zostaną ocenione przez Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa oraz członków Zespołu Interdyscyplinarnego. Przewidziane nagrody za 3 pierwsze miejsca w formie podwójnych bonów podarunkowych do kręgielni we Wschowie. PIZZERIA MAFIA jest sponsorem części bonów podarunkowych.
4. Dla mieszkańców w wieku 12 -14 lat zorganizowano w szkołach podstawowych spotkania z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji oraz Strażą Miejską i pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej we Wschowie o tematyce walki z przemocą i cyberprzemocą. Podczas spotkania przekazano gadżety profilaktyczne wraz z wizytówką, na której znajdują się informacje dotyczące instytucji działających na terenie Gminy Wschowa, zwalczających zjawisko przemocy, do których mogą zwrócić się o pomoc.
5. Dla mieszkańców w wieku 13-18 lat (uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana we Wschowie, I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie, Szkół Podstawowych) w CKiR we Wschowie zorganizowano spektakl profilaktyczny pn. "Mam Alternatywę", przygotowany przez młodzież z Młodzieżowego Centrum Profilaktyki "Alternatywa" w Lesznie.
6. Wszyscy rodzice dzieci szkół podstawowych otrzymali w dzienniku elektronicznym informacje znajdują się informacje dotyczące instytucji działających na terenie Gminy Wschowa, zwalczających zjawisko przemocy, do których mogą zwrócić się o pomoc.
7. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego w swoich instytucjach rozpoczęli rozpowszechnianie broszur i ulotek, a także zachęcają wszystkich współpracowników do udziału w akcji profilaktycznej poprzez noszenie plakietki z logo "Stop Przemocy". W tych instytucjach rozwieszono plakaty, na których znajdują się informacje dotyczące instytucji działających na terenie Gminy Wschowa, zwalczających zjawisko przemocy, do których mogą zwrócić się o pomoc.
8. Przez cały miesiąc listopad czytelnicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wschowa otrzymują zakładki na których znajdują się informacje dotyczące instytucji działających na terenie Gminy Wschowa, zwalczających zjawisko przemocy, do których mogą zwrócić się o pomoc.
9. Przy Baszcie zawieszono baner, na którym umieszczono informacje na temat instytucji pomocowych działających na terenie Gminy Wschowa zwalczających zjawisko przemocy, do których można się zwrócić o pomoc oraz ustanowione dni walki z przemocą. Dzień 21 listopada określony został dniem Wschowa wolna od przemocy - gdyż związany jest ze szczególnym świętem "Dniem Pracownika Socjalnego", a więc z grupą osób, na których ciąży obowiązek pomocy ofiarą przemocy domowej.
10. Nasi najstarsi mieszkańcy, Seniorzy, dnia 24 listopada w CKiR we Wschowie otrzymają broszury i gadżety profilaktyczne.
Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa oraz członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego dziękują wszystkim instytucjom i placówkom oświatowym, które włączyły się w działania profilaktyczne skierowane do wszystkich Mieszkańców Gminy Wschowa. Razem możemy więcej.