Wtorek, 05 marca 2024
Imieniny: Adrian, Fryderyk, Oliwia
pochmurno
5°C

Historyczna kapsuła czasu przekazana do Muzeum Ziemi Wschowskiej

Wczoraj, 31.01.20203 r.  miało miejsce uroczyste przekazanie kapsuły czasu do Muzeum Ziemi Wschowskiej. To ważna data w historii naszego miasta. 

Unikatowe znalezisko, odkryte przy okazji prac remontowo – konserwatorskich prowadzonych od 2021 roku na wieży Kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, pochodzi z 1726 r. i czyni wschowską kapsułę najstarsza na świecie. Wschowska kapsuła wyprzedziła wiekowo o 35 lat kapsułę odnalezioną w Faneuil Hall w Bostonie (USA). 

Nasza kapsuła czasu składająca się z czterech paczek pochodzących z lat 1726, 1786, 1884 i 1914, wydobyta została z kuli zwieńczenia wieży kościoła. Najstarsza kapsuła ma formę szkatuły wykonanej z blachy miedzianej, na jej wieku znajduje się wybita puncą data ,,1726”. Na ścianie szkatuły nad zawleczką oraz na spodzie znajduje się wybita trzykrotnie data z drugiego otwarcia w 1884 r. Dno przestrzelone zostało kulą ołowianą małego kalibru odnalezioną wewnątrz skrzynki. Mniejsza ze szkatuł zawierała monety zawinięte w gazety w dwóch odrębnych paczkach. 

"Moje rodzinne miasto po raz kolejny mnie zaskoczyło, ponieważ dzięki inicjatywnie księdza dziekana Dariusza Ludwikowskiego, podjętego przez niego remontowi udało się ta kapsułę odnaleźć. Ufam , że wraz z dyrektorem Muzeum Ziemi Wschowskiej uda się nam fakt posiadania najstarszej na świecie kapsuły czas przekłuć w produkt turystyczny. To wielka szansa dla naszego miasta. Wszystkim zaangażowanym w przekazanie kapsuły do wschowskiego Muzeum serdecznie dziękuje ! "-podsumował Konrad Antkowiak Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa 

Galeria zdjęć

IMG_7052 IMG_6998 IMG_7209 IMG_7055 IMG_7171 IMG_7221 IMG_7242 IMG_7250 IMG_7282 IMG_6976 IMG_7006 IMG_7222 IMG_7211 IMG_7227 IMG_7296 IMG_7299
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

 

Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.