Centrum Kultury i Rekreacji

CENTRUM KULTURY I REKREACJI WE WSCHOWIE

budynek ckir we wschowie
ul. Niepodległości 1
67-400 Wschowa
www.ckir.wschowa.pl
e-mail: ckiratgminawschowa [dot] pl
tel. 65 540 23 36
dyrektor - Piotr Kokorniak

Prowadzone sekcje: szachowa, plastyczna, teatralna, brydża sportowego

Sekcja szachowa  – Klub Szachowy Hetman działa przy Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie. Pod okiem pana Janusza Trusewicza (tel.601171382) można szkolić swoje umiejętności. Zajęcia odbywają się w sali audiowizualnej na I piętrze dwa razy w tygodniu w poniedziałki oraz piątki w godzinach od 17:00 do 20:00.

Sekcja plastyczna - instruktor Krzysztof Chruszczewski. Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w zajęciach:

•    sekcja dziecięca – piątek od godz. 16:00
•    sekcja młodzieżowa środy od godz. 16:00
•    sekcja Uniwersytetu Trzeciego Wieku /dorośli/ – środa od godz. 10:00

Sekcja teatralna - celem zajęć jest rozwijanie pasji i zainteresowań teatrem amatorskim, a także animowanie środowiska, w którym żyjemy. Robimy to poprzez regularne spotkania w czasie, których poznajemy siebie, techniki pracy na scenie, umiejętności wyrażania swych emocji i doświadczeń przez taką formę sztuki. Prowadzący to pedagog, absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, instruktor teatralny – Grzegorz Dolaciński.
•    Grupa młodzieżowo – dorosła: czwartki od 17.00 – 20.00 Galeria Manieryczna. Do grupy może przyłączyć się każdy kto ukończył 16 lat.

Sekcja brydża sportowego CKiR prowadzi spotkania w każdy piątek od godziny 16:30 w budynku byłego Gimnazjum nr 1 przy ul. Kopernika 7 /parter/.W każdy piątek rozgrywane są turnieje brydża sportowego pomiędzy zawodnikami ze Wschowy, Góry, Leszna oraz Głogowa. Natomiast w każdy poniedziałek zawodnicy naszej sekcji wyjeżdżają na turnieje do Góry, w środy do Głogowa. Więcej informacji pod numerem telefonu 781 39 86 09.

Uniwersytet Trzeciego Wieku 
Historia
W roku 2008 we wschowskim kole Polskiego Związku Emerytów i Rencistów rodzi się myśl utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pomysłodawczynią jest Izabela Łasek, która staje na czele grupy założycielskiej. W jej skład wchodzą także: Elżbieta Banecka, Barbara Celewicz, Marianna Hornicka, Łucja Jakimowicz, Irena Piotrowicz, Cecylia Radzikowska. 4 września 2008 r. grupa przekształca się w Komitet Organizacyjny UTW i zwraca się do dyrektora Domu Kultury z prośbą o wyrażenie zgody na utworzenie uniwersytetu jako sekcji Domu Kultury, a także o pomoc w rozwiązywaniu spraw administracyjnych i formalnych.
14 września 2008 r. Komitet Organizacyjny UTW spotyka się z burmistrzem MiG Wschowa oraz dyrektorem Domu Kultury. Zostają określone warunki na jakich działać będzie UTW oraz sposób jego finansowania. Po tych ustaleniach Komitet przekształca się w Radę Słuchaczy. Jej przewodniczącą zostaje Izabela Łasek.
27 października 2008 r. – uroczyście rozpoczyna się pierwszy rok akademicki. Na systematyczne zajęcia edukacyjne zapisuje się 87 słuchaczy. W 2018 roku obchodzić będziemy 10-lecie założenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Obecnie UWT liczy 247 słuchaczy, którzy aktywnie uczestniczą w zajęciach: języki obce, zajęcia sportowe, komputerowe, fotograficzne, plastyczne. Organizują: spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia z prawnikiem, wyjazdy na różne wycieczki, zwiedzają wiele ciekawych miejsc. Aby umilić czas słuchacze wyjeżdżają na kręgle i przedstawienia do teatru. Członkowie UTW niosą pomoc drugiemu człowiekowi, aktywnie uczestniczą w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, Szlachetnej Paczce i wielu akcjach charytatywnych. STRONA INTERNETOWA utw.zw.pl

Siedziba Biura UTW:
II piętro biura CKiR
ul. Niepodległości 1
67-400 Wschowa
tel.  65 540 23 36
tel. kom. 609 607 408
e-mail:  utwatwschowa [dot] pl

Biuro UTW czynne:
poniedziałek – godz. 10.00 – 11.00
środa – godz. 10.00 – 11.00
Przyjmowanie składek w poniedziałki w godz. 10.00-11.00

Siłownia & fitness & sauna

Zapraszamy wszystkich do skorzystania z oferty zajęć w siłowni oraz w sali CKiR przy ul. Moniuszki 11 we Wschowie oraz proponujemy Państwu zakup karnetów. 

CROSSTRANING zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki godz. 19:30. CrossTraning to unikatowy i bardzo skuteczny trening funkcjonalny, który pozwala na osiągnięcie doskonałej kondycji i formy ciała. To także stawianie sobie wyzwań, pokonywanie barier oraz walka z czasem i samym sobą. Oto 5 powodów dla których warto spróbować tego sportu.

CrossTraining zdecydowanie różni się od innych metod treningowych. Jego intensywność jest większa, a czas odpoczynku krótszy, niż w przypadku klasycznego treningu siłowego. Ćwiczenia funkcjonalne są zróżnicowane i umożliwiają naturalny ruch, angażując wszystkie łańcuchy mięśniowe. Sam trening odbywa się w grupie, co jest czynnikiem mobilizującym do pracy. Te cechy z całą pewnością wpływają na popularność CrossTrainingu oraz czynią z niego metodę niezwykle skuteczną w walce o lepszą kondycję.

1. Czas treningu – zajęcia są krótkie, a więc idealne dla osób, które nie mają dużo wolnego czasu. Dzięki intensywności ćwiczeń trening wpływa na poprawę pracy systemu sercowo-naczyniowego, zwiększenie siły mięśni, utratę masy tłuszczowej i właściwe utrzymanie masy mięśniowej.

2. Widoczne postępy –  i to błyskawicznie! Trening pozytywnie wpłynie na wydolność sercowo-naczyniową i oddechową, wytrzymałość mięśni, siłę, elastyczność, prędkość, zwinność, koordynację, równowagę, jędrność i rzeźbę mięśni.
3. Zróżnicowane ćwiczenia – celem CrossTrainingu jest wypracowanie formy w najbardziej kompletnym wymiarze, czyli równowagi ciała odpowiednio wyważonej między siłą a wytrzymałością. Dlatego też zajęcia są zróżnicowane. Ten rodzaj treningu pozwala uniknąć rutyny, oferując wiele odmiennych zestawów ćwiczeń. Dzięki temu cały czas uczysz się nowych elementów, czerpiesz radość z ruchu i masz ochotę na kolejne aktywności.

4. Motywacja grupy – walka z czasem, a przez to samym sobą jest ważnym elementem CrossTrainingu. Dzięki temu widzisz efekty swojej pracy, z biegiem zajęć będziesz wykonywał więcej powtórzeń danego ćwiczenia w tym samym czasie. Bardzo istotna jest tutaj obecności grupy, która motywuje do wysiłku ponad miarę, bo skoro inni ćwiczą to też dam radę. W grupie musimy się zaangażować na 120 proc., samemu jest to dużo trudniej osiągnąć.  

5. Brak dużych wymagań sprzętowych – aby uprawiać CrossTraining, nie musisz inwestować w ciężki sprzęt czy specjalistyczne maszyny do ćwiczeń. Ruchy polegające na pchaniu i wyciskaniu, jak pompki, można wykonywać dzięki Push Up Gain. Do podciągania wystarczy drążek, zaś do ćwiczeń statycznych wzmacniających mięśnie posłuży Domyos Strap Training. Ruchy funkcjonalne wykonasz z pomocą KettleBell.

Tenis stołowy zajęcia odbywają się we wtorki, środy oraz w piątki od godz. 16:00, a także w soboty od godz. 9:00.  Zajęcia prowadzone są przez KS Pogoń Wschowa.

Sauna fińska
Sauna fińska jest niezrównanym doświadczeniem i koniecznością dla wszystkich. W równym stopniu oczyszcza duszę i ciało. Wykonano ostatnio wiele badań szczególnie dotyczących skutków zdrowotnych sauny. Ciepło otwiera pory skóry i oczyszcza ciało. Po wysiłku fizycznym, na przykład joggingu lub treningu, kąpiel w saunie jest bardzo korzystna.

Pocenie się usuwa odpady, wyrównuje temperaturę i chłodzi, utrzymując skórę czystą i piękną. Para wytwarzana poprzez oblewanie gorących kamieni wodą, korzystnie jonizuje powietrze, co zgodnie z fińską tradycja ludową zapobiega zmęczeniu, nerwowości i niepokojowi. Sauna jest relaksująca i oczyszczająca. Łatwiej jest oddychać w saunie, która zmiękcza skórę i usuwa bóle mięśni i stawów. Nawet wysokie ciśnienie krwi zostaje tymczasowo obniżone. Sauna jest formą pielęgnacji urody.
Wszystkie fińskie kobiety dobrze wiedzą, że częste kąpiele w saunie utrzymują skórę zdrową, młodą i elastyczną. Sauna stanowi sekret urody Finek. Nigdy nie pozostaje się długo w saunie fińskiej. Zamiast tego, każda wizyta w pomieszczeniu sauny trwa tylko 10-15 minut – wystarczająco długo, by skóra prawidłowo się spociła i otworzyła pory. Następnie nadchodzi chwila ochłodzenia. Procedura jest powtarzana tak długo, jak przynosi dobre samopoczucie – nigdy dłużej. Relaksująca kąpiel w saunie pomoże także w dobrym śnie nocą.

Rezerwacja sauny co najmniej z 2 godzinnym wyprzedzeniem. Maksymalna ilość 6 osób

Cennik:

Rodzaj treningu

cena

Trening jednorazowy

12 zł

Karnet bez ograniczeń

45 zł

Karnet miesięczny ulgowy  bez ograniczeń dla osób poniżej 18 roku życia oraz uczniów szkół dziennych z ważną legitymacją szkolną

30 zł 

Karnet miesięczny specjalny dla członków sekcji i klubów sportowych z terenu Miasta i Gminy Wschowa z ważną licencją zawodniczą lub kartą klubową oraz dla osób od 55 roku życia

25 zł

Trening jednorazowy CROSSTRAINING w grupie

12 zł

Trening personalny

60 zł

Godziny otwarcia siłowni od poniedziałku do piątku 09:00-21:00 oraz soboty 09:00-14:00

 

Publikacja: s.ps