Zachowajmy bezpieczeństwo na drogach

11.07.2019

Okres wakacji to okres wzmożonego ruchu na drogach. Często przemieszczamy się na długich trasach, dojeżdżając nad morze, w góry czy inne miejsce wypoczynku. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, bo na polskich drogach od początku wakacji zginęło już 167 osób.

W tym roku Policja zadecydowała się bardzo obrazowo przedstawić problem wypadków, jakie zdarzają się na polskich drogach w czasie wakacji. Na specjalnej stronie internetowej prezentowana jest mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie od początku wakacji doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. W tej smutnej i zatrważającej statystyce jest już 167 miejsc. Wraz z funkcjonariuszami apelujemy o ostrożność w wakacyjnych wyjazdach, prezentując przygotowane informacje o tym jak bezpiecznie podróżować.

  • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
  • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem
  • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży
  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych

 Mapa wypadków dostępna jest tutaj

Autor: olek