Wykład pt. „Pamięć wykuta w kamieniu. Pomniki polskiej niepodległości”

07.11.2019

Z okazji Święta Niepodległości Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na okolicznościowy wykład pt. „Pamięć wykuta w kamieniu. Pomniki polskiej niepodległości”, który odbędzie się 13 listopada (środa) o godz. 17.00. Wykład przybliży rolę oraz geopolityczny wymiar sztuki i architektury w dwudziestoleciu międzywojennym. Na tle wystawy czasowej ,,Utracone i niezaistniałe projekty w przededniu II wojny światowej” zaprezentowane zostaną najciekawsze pomniki zniszczone podczas wojny lub z powodu jej wybuchu, makiety największych przedwojennych pomników upamiętniających odzyskanie niepodległości oraz inne unikatowe eksponaty, takie jak np. fragment pomnika „Ku Czci Bohaterom” odsłoniętego w Lesznie 95 lat temu, pierwszego w Polsce po 123 latach zaborów. Został on odnaleziony pod koniec ubiegłego roku na jednej z prywatnych posesji i prezentowany jest po raz pierwszy.

 Wykład wygłosi Przemysław Wojciech.

 Wschowa, Muzeum Ziemi Wschowskiej, pl. Zamkowy 2, wstęp wolny.

(MZW)

Autor: olek