"Secesja - cyna, tkanina, ceramika..." w Muzeum Ziemi Wschowskiej

11.05.2022

Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na nową wystawę czasową poświęconą jednemu z najbardziej niezwykłych i popularnych okresów w dziejach sztuki - secesji.

 

Wernisaż wystawy odbył się 6 maja br. w budynku Muzeum. Wernisaż otworzył nowo mianowany dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, pan Damian Małecki, a o okresie secesyjnym w sztuce kilka słów opowiedział kurator wystawy pan Przemysław Wojciech.  O eksponatach opowiedział pan Apoloniusz Fic, który jest właścicielem wielu wyjątkowych i rzadko spotykanych dzieł prezentowanych na wystawie.

Na wystawie prezentowane są unikatowe zbiory z prywatnej i niepowtarzalnej kolekcji, która zawiera egzemplarze będące często jedynymi w całej Polsce. Na ekspozycji znajdują się zabytkowe eksponaty wykonane z cyny, porcelany oraz tkaniny z przełomu XIX i XX wieku. Wśród nich dzieła pochodzące z Francji, Austrii oraz Niemiec, zachowane w bardzo dobrym stanie. Do najcenniejszych należą prace rzeźbiarskie autorstwa Georgesa Charlesa Coudreya, wybitnego francuskiego rzeźbiarza, ucznia Thomasa i Allouarda. Ponadto wyroby porcelanowe z fabryki Bernarda Blocha oraz Ernsta Wahlisa, którzy znani są jako wytwórcy porcelany i ceramiki z końca XIX. Nie zabraknie również prac Pablo Riguala i Johanna Marescha, a prawdziwą perełką wystawy będą autentyczne ubiory pań z przełomu wieku XIX i XX.

 

 

Niespotykane nigdzie indziej w Polsce eksponaty można podziwiać na wystawie czasowej w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Zamkowym 2 do 15 września 2022. 

Zapraszamy!

Autor: kamila