Rekordowa frekwencja i wyniki głosowania

29.06.2020

Spokojnie, bez incydentów i z rekordową frekwencją przebiegło wczoraj głosowanie w pierwszej turze wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do urn w Gminie Wschowa poszło 57,76% uprawnionych do głosowania, co jest wynikiem o 15,49 punktów procentowych lepszym niż pięć lat temu.

Punktualnie o godzinie 7.00 Okręgowe Komisje Wyborcze na terenie Gminy Wschowa otworzyły drzwi lokali wyborczych i już zaczęto wydawać pierwsze karty do głosowania. Przebieg głosowania był spokojny, odbyło się bez żadnych incydentów i dokładnie o 21.00 zamknięto lokale i przystąpiono do ustalenia wyników wyborów. Od godziny 12.00, czyli czasu pierwszego komunikatu dotyczącego frekwencji, wiadomo było, że głosowanie może być rekordowe pod tym względem. W trakcie wczorajszych wyborów rekordowa była także liczba osób, które zgłosiły chęć oddania głosu w sposób korespondencyjny. Łącznie z urn wyjęto 9 409 kart do głosowania, co przełożyło się na frekwencję wynoszącą 57,76%. Najwyższą frekwencję osiągnięto w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 6, tj. wśród głosujących w Przedszkolu nr 5 – tam głos oddało 63,96% uprawnionych. Na drugim biegunie wśród stałych obwodów głosowania był obwód nr 11 zlokalizowany w Szkole Podstawowej w Osowej Sieni – zagłosowało tam 51,25% wyborców. Warto zauważyć, że frekwencja w powiecie wschowskim wyniosła 58,65 % (g. Sława 59,94%, g. Szlichtyngowa 58,98%), natomiast w województwie lubuskim 61,41 % (najwyższa – Zielona Góra 70,05%, najniższa – pow. strzelecko – drezdenecki 56,43%)

W wyniku głosowania zwycięzcą pierwszej tury głosowania został urzędujący Prezydent Andrzej Duda. W Gminie Wschowa uzyskał 4 453 głosy (47,43%), drugie miejsce zajął Rafał Trzaskowski – 2 637 głosów (28,09%), a ostatnie miejsce na podium przypadło Szymonowi Hołowni, na którego zagłosowało 1 236 (13,16%) mieszkańców naszej gminy. Taką samą kolejność z podobnym stosunkiem głosów wymieni wcześniej kandydaci uzyskali w powiecie wschowskim. Natomiast w województwie lubuskim najlepszy wynik osiągnął Rafał Trzaskowski, którego wskazało 174 894 (36,94%) mieszkańców województwa, drugi wynik osiągnął Andrzej Duda, na którego zagłosowało 161 894 lubuszan, a Szymona Hołownie, trzeciego pod względem liczby głosów, wskazało 84 590 (17,87%) lubuskich wyborców.

Szczegółowe wyniki oraz rozkład frekwencji prezentujemy poniżej.

W związku z rozstrzygnięciem wyborczym II tura głosowania, w której udział wezmą Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski, odbędzie się 12 lipca. 

Autor: olek