Odpowiedzialnie dokarmiajmy ptaki - Gęsi Egipskie - Apel Spółki Komunalnej we Wschowie

10.02.2021

W ostatnich dniach Straż Miejska otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących pary ptaków, które zadomowiły się na stawach przy ul. Obrońców Warszawy.
Mieszkańcy obawiają się, iż w warunkach pogodowych jakie obecnie panują mogą nie przetrwać okresu zimowego.
Strażnicy skontaktowali się z zarządcą stawów i wspólnie przeprowadzono kontrolę kondycji tych ptaków.
Przypominam, iż nad stawami przy ul. Obrońców Warszawy jest usytuowany kaczkomat, gdzie można pobrać karmę do dokarmiania ptaków.
Jak się okazało para ptaków to gęsi egipskie, które ze względów nieprawidłowej diety (dokarmiania chlebem) mogą dostać zakwaszenia organizmu co nie wątpliwie może wpłynąć na ich kondycje zdrowotną.

Poniżej Komunikat Spółki Komunalnej:

Szanowni Państwo!!!
Zwracam się z apelem o rozważne i mądre dokarmianie pary gęsiówek egipskich, które w ubiegłym roku zamieszkały na miejskim stawie przy ulicy Obrońców Warszawy we Wschowie. Gęsiówki to obcy gatunek, który coraz częściej można zobaczyć na naszych stawach i ciekach. Zazwyczaj to uciekinierzy z prywatnych hodowli. Nie chcę się tu rozwodzić na temat sensu ochrony gęsiówek, ponieważ wiem, że ten gatunek ma swoich zwolenników i przeciwników. Zima nie jest łatwym okresem do życia ptaków wodnych, również dla tych kolorowych ptaków. Głodne, przemarznięte gęsiówki chętnie korzystają z dokarmiania przez mieszkańców Wschowy , którzy w odruchu serca podrzucają im różne „smakołyki”. Zwłaszcza chleb, który sprawia ,że ptaki zakwaszają swój organizm w wyniku czego mogą chorować a w konsekwencji zginąć. Nie karmmy ptaków wodnych chlebem. Ja osobiście zawsze polecam płatki owsiane i drobno pokojone warzywa. Dobre będą ziarna zbóż. Jeżeli chcecie podzielić się resztkami, to mogą to być ewentualnie ugotowane ziemniaki, listki po sałacie czy kapuście bez przypraw będą w sam raz. Osoby z dobrym sercem proszę o nie dokarmianie chlebem. Nie odpowiednia pomoc tylko zaszkodzi tym zwierzętom.
Jest jeszcze możliwość próby złapania ptaków i umieszczenia w schronisku lub u hodowcy, ale nie jest zalecany przez fachowców, ponieważ występuje duże ryzyko uszkodzenie gęsiówek.

 

Straż Miejska

Autor: straz_miejska