Obchody 81. rocznicy Wypadu na Wschowę

02.09.2020

Dzisiaj ma miejsce 81. rocznica Wypadu na Wschowę, czyli wyjątkowej akcji przeprowadzonej 2 września 1939 r., kiedy to trzystu żołnierzy 55. Poznańskiego Pułku Piechoty dokonało ataku na III Rzeszę w odwecie za ostrzał artyleryjski Leszna. Zdobyto wtedy dzisiejszą Dębową Łękę i ostrzelano ówczesne przygraniczne miasto Fraustadt – naszą Wschowę.

Obchody rocznicy rozpoczęły się wciągnięciem biało-czerwonej flagi na maszt pod obeliskiem upamiętniającym wypad na Wschowę i odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa przywitał wszystkich uczestników, m.in. żołnierzy i dowódcę 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego pułkownika Adama Luzyńczyka  oraz dyrektora i uczniów I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie. Po złożeniu przez delegacje kwiatów pod obeliskiem, uczestnicy uroczystości ruszyli ulicami miasta na Rynek, gdzie każdy mógł się posilić się żołnierską grochówką oraz sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu.

Autor: olek