Obchody 80. rocznicy urodzin Eugeniusza Geta Stankiewicza we Wschowie

13.05.2022

Już jutro, 14 maja, obchodzić będziemy 80. rocznicę urodzin Eugeniusza Geta Stankiewicza. Z tej okazji Miasto i Gmina Wschowa wraz z Muzeum Ziemi Wschowskiej przygotowało cykl wydarzeń związanych z obchodami okrągłej rocznicy urodzin artysty.

Eugeniusz Stankiewicz, znany pod pseudonimem artystycznym Get, był wybitnym artystą, miedziorytnikiem, grafikiem, rzeźbiarzem oraz profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Został także uznany za jednego z twórców Polskiej Szkoły Plakatu. 

Urodził się 14 V 1942 r. w Oszmianie.  W 1945 r. jego rodzice, Józef i Anna Stankiewiczowie, osiedlili się we Wschowie. Swoje dzieciństwo i młodość spędził więc tutaj. Od najmłodszych lat z pasją rysował i malował. Był ilustratorem lokalnej kroniki obozowej Pierwszej Drużyny Harcerzy im. Kazimierza Pułaskiego. Jako licealista należał do Koła Plastyków Amatorów, działającego przy wschowskim Domu Kultury. Po maturze przeprowadził się do Wrocławia, gdzie tworzył i zyskał uznanie. Zmarł 10 IV 2011 roku.

Pośmiertnie odznaczony został w 2011 r. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski oraz Tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia, a w 2012 r. mianowany Honorowym Obywatelem Wschowy.

- Jutrzejsze uroczystości rozpoczną cykl wydarzeń związanych z artystą i jego twórczością. Serdecznie zapraszam na to wydarzenie wszystkich mieszkańców Gminy!- mówi Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa, Konrad Antkowiak.

Jako pierwsze z wydarzeń związanych z obchodami rocznicy urodzin artysty planowane jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej (ul. Daszyńskiego, godz. 16.30). Gościem specjalnym wydarzenia będzie Janusz Stankiewicz, brat artysty, również związany ze światem artystycznym. Następnie odbędzie się wykład okolicznościowy na temat twórczości Stankiewicza (Muzeum Ziemi Wschowskiej, pl. Zamkowym, godz. 20).

Serdecznie zapraszamy.  

Autor: kamila