Klaudia Pawlus piąta na świecie!

18.07.2017
zawodniczki podczas biegu
Autor zdjęć: 
Andrzej Orłowski

Z niepokojem i nadziejami wyczekiwaliśmy na wieści z dalekiej Kenii, gdzie w Nairobi, stolicy tego kraju odbywały się Mistrzostwa Świata Juniorów U18 w Lekkiej Atletyce. W biegu na 2000 metrów z przeszkodami startowała Klaudia Pawlus, biegaczka LLKS Osowa Sień, podopieczna trenera Andrzeja Orłowskiego. Lekki niepokój brał się stąd, że kiedy przed trzema tygodniami Klaudia pobiła aż o blisko pięć sekund rekord Polski, uzyskując ponadto najlepszy tegoroczny wynik w Europie martwiliśmy się czy forma nie przyszła zbyt szybko. Jeszcze przed wylotem najpierw do Rzymu na Puchar Świata, a potem do Kenii, na spotkaniu z burmistrz Danutą Patalas, Klaudia zapewniała, że powinno być nieźle.
Plan minimum na mistrzostwa zakładał wejście do finału. Szybko okazało się, że to były naprawdę zbyt ostrożne plany. Młoda mieszkanka Hetmanic, nie tylko awansowała do finału, ale zajęła w nim piąte miejsce! Przegrywając o kilka centymetrów na finiszu czwartą lokatę z zawodniczką z Danii, aktualną mistrzynią Europy. Za mocne dla Europejek okazały się tylko zawodniczki afrykańskie, które zajęły całe podium.
To największy sukces podopiecznej trenera Andrzeja Orłowskiego i jeden z największych sukcesów w historii wschowskiego klubu. Dla Europejczyków największą trudnością był fakt, że stadion jest położony  na wysokości 1700m n.p.m., co stanowi duże obciążenie dla organizmu i wymaga odpowiedniej aklimatyzacji. – Nie mam wątpliwości, że ten start będzie milowym krokiem w rozwoju Klaudii i da jej jeszcze więcej energii w sięganiu po coraz ambitniejsze sportowe cele, do których jest predystynowana. Korzystając z okazji dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tegoroczne przygotowania. Bez tego, tak wielki sukces nie byłby możliwy. – skomentował wyczyn podopiecznej trener Orłowski.
W zawodach uczestniczyło 801 młodych zawodników do lat 18 ze 131 państw, którym udało się uzyskać minima uprawniające do startu w Mistrzostwach Świata. Zawody w sesjach finałowych obserwowała na stadionie ponad 50.000 widownia. Przebieg mistrzostw, które można było oglądać w Polsce transmitowała stacja Eurosport 2. Zawodniczce i trenerowi serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą promocję gminy.
(um) fot. Andrzej Orłowski

Autor: s.ps