Gmina pozyskała dofinansowanie na remont drogi

05.09.2019

Bardzo dobre informacje spłynęły do Urzędu Miasta i Gminy Wschowa z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Gmina Wschowa otrzymała ponad milion złotych z Funduszu Dróg Samorządowych na remont drogi w obrębie Nowych Ogrodów.

Wniosek na przebudowę  drogi gminnej nr 006806F Wschowa - Buczyna (Papiernia) łączącej ul. Wolsztyńską we Wschowie z drogą powiatową nr 1012F (Nowa Wieś – Osowa Sień) został złożony w kwietniu tego roku. W ramach zadania zostanie biegnąca przez Nowe Ogrody zostanie poszerzona do 5 metrów na odcinku niemal 1400 metrów. Wzdłuż drogi na odcinku 500 metrów powstanie chodnik, nowe przystanki autobusowe wraz z wiatami, przejście dla pieszych, zjazdy do posesji i odtworzone zostaną przydrożne rowy.

- Kontynuujemy inwestycje w ramach tej części miasta, widząc potrzeby mieszkańców ul. Nowe Ogrody oraz obserwując coraz więcej nowopowstających budynków. Droga ta często wykorzystywana jest także przez mieszkańców Osowej Sieni, którzy szczególnie w okresie wiosna-jesień poruszają się po niej rowerami. To na pewno poprawi bezpieczeństwo użytkowników drogi i przede wszystkim mieszkańców ul. Nowe Ogrody – mówi burmistrz Konrad Antkowiak. – Mieszkańcy czekali na ten remont długo i jestem zadowolony, że udało nam się pozyskać środki by zbudować ten ważny, przebiegający przez obszar zabudowany, drugi etap.

Wniosek złożony przez Gminę Wschowa uzyskał największe z możliwych, osiemdziesięcioprocentowe, dofinansowanie, które wynosi 1 203 522 zł przy kosztorysie całego zadania oszacowanym na 1 582 095 z. Oznacza to, że po stronie gminy pozostanie zapewnianie niecałych 400 tysięcy złotych. Od wielu lat o remont tej drogi zabiegali mieszkańcy wcześniej wsi, a dzisiaj ul. Nowe Ogrody, dlatego burmistrz Konrad Antkowiak dobre nowiny przekazał radnej z tamtego regionu.

- Jako mieszkanka Nowych Ogrodów bardzo cieszę z tego, wykonany zostanie drugi etap przebudowy tej drogi, bo o remont zabiegaliśmy od dawna, a gmina zobowiązała się, że zostanie on wykonany etapami. Teraz szczególnie ważne jest, że powstaną chodniki, zatoczki autobusowe i przejścia dla pieszych które znacząco poprawią bezpieczeństwo. Mam nadzieję, że gmina na tym nie poprzestanie i w przyszłości uda się wyremontować drogę do Buczyny – komentuje radna Elwira Światek.

Prace związne z przebudową tej drogi będą toczyć się głównie w przyszłym roku, a aktualnie Gmina Wschowa czeka także na rozstrzygnięcie kolejnego naboru w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W sierpniu złożone zostały dwa wnioski dotyczące przebudowy dróg w mieście. 

 

Autor: olek