Darmowa pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
1) poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach lub
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
3) udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
2.  Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw:
1) podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;
2) z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego;
3) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.

W razie dni ustawowo wolnych od pracy (w tym świąt państwowych) Punkty nie będą czynne.

Rejestracja do Punktu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji we Wschowie przy ul. Kopernika 7 prowadzonego przez organizację pozarządową:
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wsparcie, Informacja, Rozwój” z Góry  może nastąpić poprzez kalendarz wizyt:

W związku z aktualną sytuacją, dotyczącą wprowadzonego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, związaną z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 przedłuża się okres zawieszenia działalności punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie Powiatu Wschowskiego.
Okres zawieszenia osobistego udzielania porad w punktach zostaje przedłużony od dnia 10 kwietnia 2020 r. do odwołania.

W okresie zawieszenia działalności punktów pomoc udzielana będzie wyłącznie za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, pod warunkiem wcześniejszego przesłania do Starostwa Powiatowego we Wschowie pocztą elektroniczną na adres powiatatwschowa [dot] com [dot] pl (powiatatwschowa [dot] com [dot] pl) pisemnego zgłoszenia potrzeby pomocy oraz oświadczenia o zapoznaniu się z klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych.

W wyjątkowych sytuacjach uzasadnionych brakiem dostępu do Internetu osoba potrzebująca nieodpłatnej pomocy prawnej lub porady obywatelskiej może złożyć wniosek o uzyskanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z oświadczeniem ustnie przez telefon.

informacje dotyczące dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego będą również udzielane pod numerem telefonu: 65 540 89 50.

Autor: s.ps