80. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

02.09.2019

Pierwszego września to dzień, który na stałe wpisał się do historii nie tyko naszego kraju, ale całego świata. Godzinę przed świtem niemieckie wojska bez wypowiedzenia wojny zaatakowały nasz kraj, rozpoczynając II Wojnę Światową. 80 lat później mieszkańcy Gminy Wschowa spotkali się by krzewić pamięć o bohaterach tamtych dni.

Mszą Świętą w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP rozpoczęły się uroczystości 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W trakcie uroczystej sumy odpustowej wierni modlili się o pokój na świecie, a także w intencji ofiar tego najkrwawszego konfliktu świata.

Po Eucharystii poczty sztandarowe, wraz z pozostałymi uczestnikami, przemaszerowały na ul. Łazienną gdzie przy pomniku upamiętniającym walkę bohaterów w obronie Ojczyzny na frontach II Wojny Światowej harcerze z Hufca ZHP Wschowa zaprezentowali krótki program artystyczny. Młodzież przedstawiła rys historyczny tamtego wrześniowego dnia, a wszystkich poruszyły słowa wyśpiewanej przez Kamilę Śladewską Kolędy Warszawskiej 1939, autorstwa Stanisława Balińki. Zważywszy na żar lejący się nieba rezygnując z przemówienia Burmistrz Miasta i Gminy Konrad Antkowiak serdecznie podziękował wszystkim, którzy poświęcili swój czas, pamiętając o bohaterach sprzed osiemdziesięciu lat. Po zakończeniu uroczystości burmistrz wraz z zastępcą wzięli udział w tradycyjnym harcerskim kręgu, gdzie podziękowali harcerzom za przywołane przez nich słowa i występ. 

Autor: olek