27 milionów złotych na przebudowę drogi w Tylewicach

04.10.2019

Dzisiaj w Tylewicach odbyła się prezentacja „mapy drogowej” inwestycji przebudowy drogi wojewódzkiej nr 278 na odcinku w Tylewicach. Zarząd Dróg Wojewódzkich w środę, 2 października, ogłosił przetarg na zaprojektowanie i przebudowę tej drogi na kwotę ponad 27 milionów złotych.

Mieszkańcy Tylewic spotkali się dzisiaj z dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich Pawłem Tonderem, który przybył do nich z bardzo dobrymi nowinami. Kosztem 27 milionów złotych przebudowana zostanie droga wojewódzka przebiegająca przez ich miejscowość. W ramach inwestycji jezdnia zostanie poszerzona, ale co najważniejsze dla mieszkańców wybudowany zostanie chodnik. Inwestycja jest już w fazie przetargu. Do 5 listopada potencjalni wykonawcy mogą składać w siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze swoje oferty. Przetarg prowadzony jest w formule zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wybrany wykonawca będzie zobowiązany do dokończenia inwestycji.

Kamieniem milowym przeprowadzenia tak dużego projektu była decyzja Zarządu Województwa Lubuskiego, który w lipcu tego roku zdecydował się zwiększyć do wymaganej ilość środków przeznaczonych na przebudowę tego odcinka, ponieważ do tego momentu kwota jaka przewidziana była na realizację tej inwestycji wynosiła niewiele ponad 10 milionów złotych. Sporo pracy w przekonaniu do podjęcia tej decyzji przez Zarząd Województwa Lubuskiego wykonały władze gminy oraz senator Waldemar Sługocki, obecny dzisiaj w Tylewicach.

Proces przebudowy drogi wojewódzkiej w Tylewicach rozłożony będzie na kilka najbliższych lat. Pierwszym zadaniem przed jakim stanie wykonawca będzie przygotowanie dokumentacji projektowej i zdobycie pozwolenia na budowę. Na ten etap Zarząd Dróg Wojewódzkich przeznacza czas do 24 miesięcy od podpisania umowy, a koszt wykonania samego projektu szacuje się na pół miliona złotych. Następnie przez kolejne 24 miesiące planowane są prace budowlane, tak więc zakończenie inwestycji przypadać będzie na rok 2023.

W czasie finalizacji prac projektowych wielkie zadanie czeka Gminę Wschowa. Mowa tutaj o budowie sieci kanalizacji sanitarnej. Ze wstępnych szacunków koszt takiej inwestycji wyniesie ponad 5 milionów złotych, jednak sieć musi zostać ukończona przed budową nowej drogi. Wliczając budowę sieci kanalizacji sanitarnej w najbliższych kilku latach w Tylewicach zainwestowane zostanie ponad 32 miliony złotych. Dzięki przebudowie drogi, a przede wszystkim budowie chodnika, znacząco poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców Tylewic, którzy od lat z trwogą patrzyli na coraz bardziej wzmagający się ruch samochodów.

Korzystając z okazji senator Waldemar Sługocki wraz z władzami Gminy Wschowa odwiedził Olbrachcice by na własne oczy przekonać się jak postępują pracę przy budowie pierwszego etapu chodnika, na którego realizację umowa podpisana została zaledwie kilka tygodni temu.

Autor: dawid