„Jak smakuje dziedzictwo?” - finał projektu w Muzeum Ziemi Wschowskiej

03.10.2019

Finałowe spotkanie w projekcie „Jak smakuje dziedzictwo? – kreatywne warsztaty kulturowo-kulinarne”, na które zapraszamy, będzie zwieńczeniem wielu działań – warsztatów, muzealnego konkursu, wspólnej pracy partnerów i uczestników nad kulinarną wschowską książeczką. 9 października w Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Farnym 3 opowiemy o realizacji projektu, pokażemy prace twórcze uczestników, a na stole znajdą się potrawy, które towarzyszyły nam podczas warsztatów. Rozpoczynamy o godz. 17:00.

Wschowa po II wojnie światowej scaliła na swoim terytorium ludność z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej i dotychczasowych mieszkańców Wielkopolski i ziemi wschowskiej. Nowa Wschowa po odzyskaniu niepodległości to splot ich historii. Połączenie różnych tradycji i kultur osadzonych na stałe w regionie wschowskim, jak też w całym województwie lubuskim, kreuje na co dzień unikatowe dziedzictwo kulturowe, z którego powinniśmy być dumni. Tę ideę chcemy przekazać w projekcie. Przy stole i w kuchni, podczas warsztatów i gotowania chcemy odtwarzać opowieść o tym splocie i zapisać ją językiem kulinarnego dziedzictwa.

Projekt „Jak smakuje dziedzictwo? – kreatywne warsztaty kulturowo-kulinarne” realizują Magdalena Birut z Muzeum Ziemi Wschowskiej i Justyna Szewczyk z Zagrody Edukacyjnej Czerlejewo 9 dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019–2021. Operatorem programu w województwie lubuskim jest Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

Bardzo Młoda Kultura to wieloletni program wspierania edukacji kulturowej. Ma on za zadanie budować systemowe rozwiązania wzmacniające kreatywność i edukację kulturową w Polsce, rozwijać kompetencje animatorów i nauczycieli, a także wspierać finansowo inicjatywy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Jego celem jest przygotowanie ich do aktywnego, świadomego i krytycznego uczestnictwa w kulturze.

Magdalena Birut (Muzeum Ziemi Wschowskiej)

Autor: olek